У Вінниці більшість храмів належать УПЦ МП

[ad_1]

Сьогодні стало відомо, що СБУ проводить контррозвідувальні заходи в Києво-Печерській Лаврі.

Раніше правоохоронці висунули підозру в держзраді митрополиту однієї з єпархій Української Православної Церкви московського патріархату. Тим часом Вінницька обласна рада планує схвалити звернення до керівництва держави щодо заборони в Україні УПЦ МП.

Більшість вінничан вважає, що УПЦ МП має перевагу за храмами

На тлі повномасштабної агресії Росії проти України, згаданих вище подій і обгрунтованих припущень щодо підтримки низкою очільників цієї церкви московських загарбників, градус суспільного напруження щодо УПЦ МП лише зростає.

Так, низка опитувань громадської думки на Вінниччині свідчить про абсолютну підтримку мешканцями регіону заборони цієї структури, що прямо асоціюється з московським патріархатом.

Водночас, експерти звертають увагу на значну диспропорцію: за деякими даними, УПЦ МП володіє набагато більшою кількістю храмів в Вінниці, аніж ПЦУ.

При цьому, нещодавнє опитування на засвідчило: лише третина респондентів вважає, що кількість храмів розподілена порівну між обидвома конфесіями.

У Вінниці більшість храмів належать УПЦ МП, фото-1

Решта переконана: УПЦ МП суттєво переважає в Вінниці за кількістю релігійних культових споруд. Втім, якою є реальна картина?

Релігійний парадокс: вірян ПЦУ більше, але їхніх церков менше

Ми звернулися за офіційними даними до Вінницької обласної військової адміністрації.

“Якщо брати до уваги статистичну характеристику щодо кількості релігійних організацій в Вінниці (релігійні громади, монастирі, братства, духовні навчальні заклади, релігійні місії), то де-факто більше цих релігійних структур в Української Православної Церкви в єдності з московським патріархатом, – повідомляє нашому виданню начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОВА Ігор Салецький.

Згідно з його даними, 31 організація належить ПЦУ, натомість 50 відносяться до УПЦ МП (з них 19 – недіючих). Водночас, ця структура має в своєму розпорядженні 31 культову споруду. А це – вдвічі більше, ніж храмів Православної Церкви України (17).

У Вінниці більшість храмів належать УПЦ МП, фото-2

Начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОВА Ігор Салецький

При цьому, посадовець констатує: в Вінницькій області діє близько 900 релігійних громад УПЦ, що асоціюється з московським патріархатом. Натомість, до ПЦУ в регіоні належить трохи більше 500 громад.

Втім, за словами пана Салецького, більшість вірян в Україні (і, вочевидь, в Вінниці й області) належить до ПЦУ.

“І це підтверджується відповідними дослідженнями громадської думки, що проводяться в загальнонаціональних масштабах. Так, згідно з соціологічними даними серпня цього року, лише 4 % вірян асоціюють себе з УПЦ в єдності з московським патріархатом. Натомість 46 % респондентів вважають себе віруючими Православної Церкви України”, – каже начальник профільного управління Вінницької ОДА.

Водночас, за його словами, нині спостерігається очевидний тренд. Цього року все більше релігійних громад Вінниччини на зборах ухвалюють рішення про зміну своєї підлеглості на користь ПЦУ. А відтак, передають передбачені законодавством пакети документів до органів державної влади для відповідних реєстраційних дій.

“У період з 2019 року до 24 лютого 2022 р. в Вінницькій області було здійснено близько 350 переходів релігійних громад від УПЦ МП до ПЦУ. після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну цей процес ще більше активізувався. З тієї дати більше 150 релігійних громад задекларували зміну своєї підлеглості, провели загальні збори і ухвалили рішення щодо приєднання до Православної Церкви України”, – підбиває підсумок Ігор Салецький.

Приховати зв’язки з москвою, аби зберегти за собою паству?

Наше видання також звернулися до Вінницько-Барської єпархії ПЦУ з проханням пояснити диспропорцію, що насправді склалася. А саме: чому при значній підтримці вінничанами заборони УПЦ МП, в місті більшість храмів належить цій структурі?

У Вінниці більшість храмів належать УПЦ МП, фото-3

Архімандрит Софроній Чуприна

“Справді, російська православна церква в Україні має їх немало в Вінниці, – констатує прес-секретар Вінницько-Барської єпархії ПЦУ, архімандрит Софроній Чуприна.

– Втім, якщо взяти до уваги нашу, а також Вінницько-Тульчинську єпархію – а в нас єдина церква – то в місті маємо не таку вже й критично низьку кількість суто українських храмів”.

За словами єпархіального речника Православної Церкви України, релігійні споруди утримуються за рахунок парафіян. Останні ж відвідують церкви УПЦ МП, здебільшого підпадаючи під оману маніпулятивної, а почасти й агресивної риторики тамтешніх священиків.

“На тлі повномасштабної російської агресії і зростаючого негативу щодо цієї буцімто релігійної структури з боку все більшої кількості українців, її очільники використовують всі засоби, щоб хоч якось втриматися “на плаву”. Передовсім, вони всіляко намагаються дезавуювати власну причетність до російської православної церкви. Для цього активно використовують всі свої ресурси, фінансові й інформаційні, головне – перекручуючи дійсні факти і достовірну інформацію”, – наголошує архімандрит Софроній Чуприна.

Як приклад, він наводить цьогорічний травневий собор УПЦ МП в Феофанії, на якому зі статуту цієї церкви було буцімто “вичищено” абсолютні всі згадки про її зв’язок з російською православною церквою. Втім, на думку прес-секретаря Вінницько-Барської єпархії ПЦУ, ці зміни відбулися “про людське око”, точніше, для окозамилювання прихожан і задля спроб хоч якось відбілити заплямовану проросійську репутацію в публічно-інформаційній площині.

“Втім, де-факто УПЦ лишається частиною московської церкви, її “філією” в Україні, – переконаний отець Софроній. – Адже, якщо ретельно розібратися в її статутних документах, то по суті нічого не змінилося. А ті зміни які були внесені на соборі в Феофанії 27 травня цього року, не є обов’язковими для всіх єпархій. І коли цілі єпархії в Україні, які налічують кожна по декілька сотень парафій, заявляють, що виходять з підпорядкування митрополиту Онуфрію і напряму підпорядковуються кирилу, упц мп мовчить. Бо що ж вона скаже проти свого справжнього очільника, який сидить у москві? І, якщо хоче, то дозволяє їй бути незалежною, а якщо не хоче, то анексує її єпархії?”.

Речник Вінницько-Барської єпархії ПЦУ акцентує на тому, що, на жаль, немало українців, православних християн глибоко не володіють тонкощами догматики і канонічного права. Цим і користуються особливо затяті промосковські ієрархи УПЦ МП, підступно маніпулюючи вигадками і “лякалками” щодо Томосу, автокефалії української церкви тощо.

Священик ПЦУ звертає увагу на те, що на храмах проросійської церкви сьогодні красується титул “Українська Православна Церква”, натомість словосполучення “московського патріархату” завбачливо прибрали, щоб не відлякувати прихожан із проукраїнською позицією.

“Справді, сьогодні під час “церковнослов’янських” богослужінь у храмах УПЦ МП не поминають патріарха московського, – говорить архімандрит Софроній Чуприна. – Але це нічого не означає, адже навіть в московському патріархаті в 90-х роках існувала така практика – в тих єпархіях, де були релігійні протистояння”.

Як вважає речник Вінницько-Барської єпархії ПЦУ, справжню промосковську сутність УПЦ МП наочно демонструють масові переходи священиків цієї церкви на службу російському агресорові на тимчасово-окупованих територіях України. Про це свідчить також і прихована, або навіть явна пропаганда “русского мира” в Києво-Печерській Лаврі та в інших храмах УПЦ МП, з церковними співами, що прославляють російську імперію. Отець Софроній згадує також моторошні, ганебні випадки, коли священики УПЦ МП відмовлялися відспівувати загиблих на війні українських воїнів, як це, зокрема, недавно сталося в одній із церков Хмельницької області.

Ми також запитали єпархіального речника ПЦУ про його найближчі прогнози щодо перспектив переходу парафій до Православної Церкви України, зокрема, в обласному центрі Вінниччини.

“Насправді дуже важливо сьогодні донести до українського суспільства правдиву інформацію про те, що в нашій державі є одна канонічна православна церква – це Православна Церква України, яку очолює Блаженніший Митрополит Епіфаній”, — відповідає прес-секретар Вінницько-Барської єпархії ПЦУ. Священик також радить не забувати, що об’єктивно релігійні процеси не такі швидкі, натомість церква традиційно є консервативним інститутом.

“На мою думку, не є настільки важливим, щоб якомога більша кількість парафій, священиків, прихожан якнайшвидше перейшла до ПЦУ, хоча війна Росії в Україна стала каталізатором таких переходів. Головне, щоб люди глибоко переосмислили роль справді української церкви в контексті російської агресії проти нашої держави й народу та здійснили воістину вільний духовний вибір. Бо ж якщо адепти УПЦ МП не усвідомлять хибність свого шляху, то чи буде взагалі сенс у тому, що вони долучаться до Православної Церкви України?” – резюмує архімандрит Софроній Чуприна.

Джерело: https://news.vn.ua/

[ad_2]

Источник: 0432.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *